Współczesne niewolnice...

pokoj sluzjpg

"Pokój służącej" to powieść obyczajowa poruszająca wątek niewolnictwa we współczesnym świecie. Mimo, iż okładka książki jest kolorowa i piękna, to historia w niej opisana już taka nie jest. Piękne są za to główne bohaterki. Piękne wewnętrznie.

Tala i Dolly to dwie siostry, które pracują jako służące w domach brytyjskich imigrantów w Singapurze. W swej pracy spotykają się z licznym upokorzeniem oraz trudnymi warunkami.
Znoszą to wszystko godnie w imię rodziny. Obie bowiem na Filipinach zostawiły swoje dzieci, dla których walczą o lepszą przyszłość. Obie również wpadają w tarapaty, przez które mogą zostać deportowane...

Bardzo ważny i ciekawy wątek poruszony w książce dotyczy internetowego bloga, w którym nijaka Vanda sprzedaje "rady" opisując krok po kroku jak traktować pomoce domowe robiąc z nich niewolnice. Przebojowa Tala nie pozostaje dłużna i zakłada konkurencyjnego bloga, w którym neguje wszystkie wpisy Vandy i walczy o dobre imię swoje i swych koleżanek.

"Pokój służącej" Fiony Mitchell to jedna z tych powieści, po przeczytaniu której zdajemy sobie sprawę jak wielkimi szczęściarzami jesteśmy. Wracamy codziennie do domu (który nie jest komórką na mopy) i widzimy w nim swoich bliskich. Tylko tyle, a jednak tak wiele. Z podziwem obserwowałam jak Tala i Dolly radzą sobie z wszystkimi przeciwnościami losu. Nie załamują się, nie narzekają tylko DZIAŁAJĄ. Warto o tym pomyśleć, kiedy załamiemy się z powodu jakiejś błahostki, którą da się rozwiązać w 5 sekund.

Mimo, iż książka nie jest tylko literacką fikcją i poruszany jest w niej ważny społeczny temat, to nie jest przytłaczająca. Czyta się ją z przyjemnością. Czasami nawet na twarzy pojawia się uśmiech :)

Chcecie wiedzieć kto jest autorem szkalującego bloga, w jakie tarapaty, mimo spokojnego charakteru, wpadła Dolly i jakie są historie Brytyjek "po drugiej stronie barykady "? Zapraszam do lektury :) Bardzo polecam!

 

#wydawnictwoliterackie #maidsroom #czytambolubię #książka #bookstagrampl #recenzjaksiążkowa #recenzja #instagramczyta #niewolnictwo #służące #dobraksiążka